Učebný odbor : 6489 H 00 hostinský

3 - ročný učebný odbor ukončený záverečnou skúškou s výučným listom.

Príprava v školskom vzdelávacom programe Stravovacie a ubytovacie služby odbore 6489 H 00 hostinský zahŕňa teoretické a praktické vyučovanie (organizované formou odborného výcviku v škole, v školskej jedálni a priamo na prevádzkach). Trojročný odbor štúdia je koncipovaný homogénne ako odbor profesijnej prípravy pre úsek obsluhy, prípravy jedál (teplá a studená kuchyňa) a poskytovania ubytovacích služieb so všeobecným prehľadom o celej oblasti stravovacích a ubytovacích služieb a so základnými predpokladmi pre výkon obchodno-podnikateľských aktivít.

Predpokladom pre prijatie do učebného odboru je úspešné ukončenie základnej školy, vrátane hodnotenia prospechu a správania.

Prijímacie konanie je bezplatné.

Štúdium je bezplatné.

Stratégia výučby školy vytvára priestor pre rozvoj nielen odborných, ale aj všeobecných a kľúčových kompetencií. Najväčší dôraz sa kladie na rozvoj osobnosti žiaka. Všeobecná zložka vzdelávania vychádza zo skladby všeobecno-vzdelávacích predmetov učebného plánu. V jazykovej oblasti je vzdelávanie a príprava zameraná na slovnú a písomnú komunikáciu, ovládanie oznamovacieho odborného prejavu v slovenskom jazyku, na vyjadrovanie sa v bežných situáciách spoločenského a pracovného styku v cudzom jazyku. Žiaci sa tiež oboznamujú základnými princípmi etiky, zásadami spoločenského správania a protokolu. Osvojujú si základy matematiky a informatiky, ktoré sú nevyhnutné pre výkon povolania.

V odbornom vzdelávaní je príprava zameraná na oblasť ekonomiky, spoločenskej komunikácie, zloženia a skladovania potravín, výživy, stolovania, technológie prípravy pokrmov a pod. Žiaci získavajú teoretické a praktické zručnosti na úseku obsluhy a ubytovacích služieb.

Veľký dôraz sa kladie na rozvoj osobnosti žiaka, na formovanie ich osobnostných a profesionálnych vlastností, postojov a hodnotovej orientácie.

Uplatnenie:

Absolvent odboru 6489 H 00 hostinský získa výučný list a môže po ukončení štúdia:

1. pokračovať v nadstavbovom štúdiu a získať tak úplné stredné odborné vzdelanie (maturitu) a potom môže pokračovať v štúdiu na VŠ;
  2. začať  podnikať ako živnostník alebo majiteľ s.r.o.  v oblasti gastronómie  a hotelierstva;
  3. zamestnať sa v službách ako zamestnanci reštaurácií, hotelov a ostatných zariadeniach spoločného stravovania – reštaurácie, kaviarne, penzióny, pohostinstvá, hotely a pod. Môžu sa uchádzať o pracovné pozície ako samostatný pracovník – kuchár, pomocný kuchár,  šéfkuchár, čašník , čašník – izbová služba, hlavný čašník,  servírka, barman, výčapník, vedúci závodu spoločného stravovania, prevádzkar, správca ubytovacieho zariadenia -správca penziónu, správca a prevádzkar chaty, správca penziónu, prevádzkar  hotela alebo jeho časti, správca motorestu, vedúci strediska  vo väčších zariadeniach a pod.