2 - ročné učebné odbory

Učebný odbor : 3686 F 00 stavebná výroba

Príprava absolventa v školskom vzdelávacom programe Stavebná výroba v učebnom odbore 3686 F 00 stavebná výroba sa ako súvislý 2 - ročný vzdelávací proces skladá z teoretickej a praktickej prípravy.

Absolvent učebného odboru 3686 F 00 stavebná výroba je schopný samostatne pracovať v rámci svojich možností a schopností, má príslušné vedomosti a zručnosti v odbore. Pozná základné vlastnosti stavebných materiálov, možnosti ich využitia, skladovania a prepravy. Je schopný vykonávať všetky druhy pomocných a jednoduchých stavebných prác z pohľadu jednotlivých stavebných profesií, od zemných prác, cez pomocné betonárske, murárske, maliarske až po dokončovacie práce a terénne úpravy.

Absolvent chápe význam pracovnej činnosti pre seba, ale aj pre spoločnosť, uvedomuje si správny vzťah k práci, spolupracovníkom, rodičom a ostatným občanom, chápe význam tímovej práce pre svoje budúce uplatnenie v praxi, dokáže sa aktívne podieľať na organizácii pracoviska, koná v súlade s právnymi normami spoločnosti, sústavne sa vzdeláva, koná v súlade s právnymi normami spoločnosti, zásadami vlastenectva, humanizmu a demokracie. Je schopný v práci uplatňovať moderné metódy, technológie a štýl práce, logické myslenie, zodpovednosť a iniciatívu.

Stratégia výučby v tomto učebnom odbore vytvára priestor pre požadovaný rozvoj všeobecných, odborných a kľúčových kompetencií.

Všeobecná zložka vzdelávania vychádza zo skladby všeobecno-vzdelávacích predmetov učebného plánu Štátneho vzdelávacieho programu pre skupinu dvojročných učebných odborov - 36 Stavebníctvo, geodézia a kartografia. V jazykovej oblasti je vzdelávanie a príprava zameraná na slovnú a písomnú komunikáciu, ovládanie oznamovacieho odborného prejavu v slovenskom jazyku, na vyjadrovanie sa v bežných situáciách spoločenského a pracovného styku. Žiaci sa tiež oboznamujú s vývojom ľudskej spoločnosti, základnými princípmi etiky, zásadami spoločenského správania a protokolu. Osvojujú si základy matematiky, ktoré sú nevyhnutné pre výkon povolania.

Odborné vzdelávanie je zamerané na oblasť zo všeobecného stavebníctva ako stavebná výroba a betónové konštrukcie, ktoré sú doplnené jednoduchými technologickými postupmi a základnými ekologickými poznatkami.

Učebný odbor : 3178 F 00 výroba konfekcie

Príprava v školskom vzdelávacom programe Výroba konfekcie v učebnom odbore 3178 F 00 výroba konfekcie zahŕňa teoretické a praktické vyučovanie a prípravu, ktoré vedú k formovaniu osobnosti absolventa schopného kvalifikovane vykonávať prácu na zodpovedajúcej pracovnej pozícii v závislosti od  druhu a dĺžky štúdia.

Vzdelávací program vytvára predpoklady pre získanie všeobecných a odborných vedomostí a kompetencií potrebných pre výkon povolania jednoduchých činností v textilnom a odevnom priemysle.

Dvojročný odbor štúdia je určený pre žiakov, ktorí neúspešne ukončili základnú školu, pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a málo podnetného prostredia, ktorí sú žiakmi nižších ročníkov základnej školy a nemajú predpoklady na jej úspešné ukončenie.

Cieľom vzdelávacieho programu na tomto stupni vzdelania je rozvoj osobnosti žiaka, príprava pre život v občianskej spoločnosti a pracovnú integráciu.

Všeobecná zložka vzdelávania vychádza zo skladby všeobecno-vzdelávacích predmetov učebného plánu. V jazykovej oblasti je vzdelávanie a príprava zameraná na slovnú a písomnú komunikáciu, ovládanie oznamovacieho odborného prejavu v slovenskom jazyku, na vyjadrovanie sa v bežných situáciách spoločenského a pracovného styku. Žiaci sa tiež oboznamujú s vývojom ľudskej spoločnosti, základnými princípmi etiky, zásadami spoločenského správania a protokolu. Osvojujú si základy matematiky. V rámci odborného výcviku žiaci získavajú teoretické a praktické zručnosti. Veľký dôraz sa kladie na rozvoj osobnosti žiaka, na formovanie jeho osobnostných a profesionálnych vlastností, postojov a hodnotovej orientácie.

Učebný odbor : 2982 F 00 potravinárska výroba

Príprava v školskom vzdelávacom programe v učebnom odbore 2982 F 00 potravinárska výroba zahŕňa teoretickú a praktickú prípravu.

Stratégia výučby školy vytvára priestor pre rozvoj nielen odborných, ale aj všeobecných a kľúčových kompetencií. Najväčší dôraz sa kladie na rozvoj osobnosti žiaka.

Všeobecná zložka vzdelávania vychádza zo skladby všeobecno-vzdelávacích predmetov učebného plánu. V jazykovej oblasti je vzdelávanie a príprava zameraná na slovnú a písomnú komunikáciu, ovládanie oznamovacieho odborného prejavu v slovenskom jazyku, na vyjadrovanie sa v bežných situáciách spoločenského a pracovného styku v cudzom jazyku. Taktiež sa oboznamujú s vývojom ľudskej spoločnosti, základnými princípmi etiky, zásadami spoločenského správania a protokolu. Osvojujú si základy matematiky.

Žiaci dokážu samostatne vykonávať jednoduché menej náročné pracovné činnosti vo všetkých oblastiach potravinárskej výroby. Získavajú najzákladnejšie teoretické poznatky a ich aplikáciu v praktických činnostiach, ide o základné činnosti vo vlastnej výrobe a v službách, ktoré umožňujú získať vedomosti z oblasti prísunu, presunu, triedenia a úpravy surovín a polotovarov na technologické spracovanie, manipulácie a balenia hotových výrobkov, pri údržbe zariadení a náradia, sanitácii výrobných priestorov. V praktickej príprave sa utvárajú základné odborné zručnosti v odborných činnostiach pod priamym vedením majstrov odbornej výchovy, rozvíjajú a upevňujú sa v samostatnej práci žiakov pod kontrolou majstrov odbornej výchovy.

Po ukončení prípravy absolvent dosiahne úroveň vedomostí a zručností, ktorá zodpovedá základným občianskym a spoločenským požiadavkám a potrebám. V nadväznosti na odborné a teoretické a praktické vyučovanie si žiak osvojí vzťah a motiváciu k práci, pracovným návykom a zručnostiam, s možnosťou neskoršieho primeraného uplatnenia.