The wonderful green word

Mobilita v Poľsku

LTT mobilita v Poľsku v rámci projektu Erasmus + s názvom  Wonderful green world  sa konala od 26.09. do 30.09.2022 v poľskom meste Bieloweža. Hlavnou témou projektu bolo skúmanie špecifík pralesa a jeho ekosystému. Žiaci počas tejto mobility absolvovali aktivity ako večerné zvuky lesa, kde sa za asistencie sprievodcu zúčastnení pokúšali rozlíšiť zvuky zvierat po zotmení. Nechýbala ani prednáška miestneho koordinátora projektu na tému Bielowiežský národný park, geografické vymedzenie územia a jeho špecifík. Ako územie s veľmi vysokou úrovňou ochrany bolo potrebné vysvetliť aj pravidlá správania sa a pohybu na tomto špecifickom území. Program pokračoval prednáškou na tému: Úloha mŕtveho stromu v ekosystéme . Nasledovala vychádzka do pralesa a s tým spojené spoznávanie stromov a rastlín, ktoré na tomto území rastú. Program dňa bol ukončený prehliadkou Múzea Národného parku Bielowieža, kde zúčastnení spoznávali úlohu parku, flóru a faunu vyskytujúcu sa na tomto území. Tretí deň mobility bol venovaný faune a to najmä životu zubrov vo voľnej prírode, kde učitelia v skorých ranných hodinách na posede pozorovali zubrov vo voľnej prírode. Program pokračoval v obci Narewka, kde sa žiaci a učitelia zúčastnili na workshope, v ktorom pracovali s keramikou a svoje výtvory pripravili na neskoršie vypálenie. Druhý workshop v obci Lewkovo mal podnázov Od rastliny k látke. Zúčastnení spoznali celý proces výroby plátna a tkania. Deň pokračoval programom v obci Przybudki, kde navštívili včelín a miestneho včelára. Nasledujúci deň mobility sa skupina opäť vrátila do dediny Hajnówka, kde zážitkovou formou absolvovali cestu na starej lesnej železnici do dediny Topilo. Jej pôvodným účelom bolo zbližovanie dreva na sklad a následný transport, v dnešných dňoch už slúži iba na turistické účely.  Popoludnie skupina strávila čas v prírodnej rezervácii Bielowiežského národného parku, kde mali šancu vidieť typickú faunu pralesa- zubrov, jeleniu a diviačiu zver. Posledný deň sme pomocou moderných aplikácií spoznávali faunu danej oblasti. Program mobility sa v popoludňajších hodinách ukončil  odovzdávaním certifikátov účasti a presunom do Varšavy a naspäť domov.