Učebný odbor: 6489 H 00 hostinský/hostinská
Od 1.9.2024 sa počnúc prvým ročníkom učebný odbor 6489 H 00 hostinský mení na 6488 H pracovník v gastronómii/pracovníčka v gastronómii.
Príprava v školskom vzdelávacom programe Stravovacie a ubytovacie služby odbore 6489 H 00 hostinský zahŕňa teoretické a praktické vyučovanie (organizované formou odborného výcviku v škole, v školskej jedálni a priamo na prevádzkach). Trojročný odbor štúdia je koncipovaný homogénne ako odbor profesijnej prípravy pre úsek obsluhy, prípravy jedál a poskytovania ubytovacích služieb so všeobecným prehľadom o celej oblasti stravovacích a ubytovacích služieb a so základnými predpokladmi pre výkon obchodno-podnikateľských aktivít.
Predpokladom pre prijatie do učebného odboru je úspešné ukončenie základnej školy, vrátane hodnotenia prospechu a správania.
Stratégia výučby školy vytvára priestor pre rozvoj nielen odborných, ale aj všeobecných a kľúčových kompetencií. Najväčší dôraz sa kladie na rozvoj osobnosti žiaka. Všeobecná zložka vzdelávania vychádza zo skladby všeobecno-vzdelávacích predmetov učebného plánu. V jazykovej oblasti je vzdelávanie a príprava zameraná na slovnú a písomnú komunikáciu, ovládanie oznamovacieho odborného prejavu v slovenskom jazyku, na vyjadrovanie sa v bežných situáciách spoločenského a pracovného styku v cudzom jazyku. Žiaci sa tiež oboznamujú základnými princípmi etiky, zásadami spoločenského správania a protokolu. Osvojujú si základy matematiky a informatiky, ktoré sú nevyhnutné pre výkon povolania.
V odbornom vzdelávaní je príprava zameraná na oblasť ekonomiky, spoločenskej komunikácie, zloženia a skladovania potravín, výživy, stolovania, technológie prípravy pokrmov a pod. Žiaci získavajú teoretické a praktické zručnosti na úseku obsluhy a ubytovacích služieb.
Veľký dôraz sa kladie na rozvoj osobnosti žiaka, na formovanie ich osobnostných a profesionálnych vlastností, postojov a hodnotovej orientácie.
Uplatnenie:
Absolvent odboru 6489 H 00 hostinský získa výučný list a môže po ukončení štúdia:
Učebný odbor : 3661 H 00 murár/murárka
Príprava v školskom vzdelávacom programe Stavebníctvo v učebnom odbore 3661 H 00 murár zahŕňa teoretické a praktické vyučovanie a prípravu. Výučba je v prvom ročníku organizovaná v absolvovaní dva a pol dňa teoretického vyučovania a dva a pol dňa absolvovania odborného výcviku. V 2. a 3. ročníku daného odboru je výučba organizovaná v dvojtýždňových vyučovacích cykloch – strieda sa dva týždne teoretické vyučovanie a dva týždne odborný výcvik.
Všeobecná zložka vzdelávania vychádza zo skladby všeobecno-vzdelávacích predmetov učebného plánu. V jazykovej oblasti je vzdelávanie a príprava zameraná na slovnú a písomnú komunikáciu, ovládanie oznamovacieho odborného prejavu v slovenskom jazyku, na vyjadrovanie sa v bežných situáciách spoločenského a pracovného styku v cudzom jazyku. Žiaci sa tiež oboznamujú so základnými princípmi etiky, zásadami spoločenského správania a protokolu. Osvojujú si základy matematiky a informatiky, ktoré sú nevyhnutné pre výkon povolania.
Odborné vzdelávanie umožňuje absolventovi získať vedomosti z odborných predmetov, ktoré sú doplnené základnými ekonomickými, ekologickými, technickými a technologickými poznatkami. Zároveň mu umožňuje získané vedomosti aplikovať v praxi, pri riešení praktických problémov a vykonávaní praktických úkonov v profesii. Praktické vzdelávanie je zamerané na osvojovanie a upevňovanie zručností a spôsobilostí žiakov uvedených v profile absolventa. Stratégia výučby školy vytvára priestor pre rozvoj nielen odborných, ale aj všeobecných a kľúčových kompetencií. Najväčší dôraz sa kladie na rozvoj osobnosti žiaka.
Učebný odbor : 3663 H 00 tesár/tesárka
Príprava v školskom vzdelávacom programe Stavebníctvo v učebnom odbore 3663 H 00 tesár zahŕňa teoretické a praktické vyučovanie a prípravu.
Absolvent učebného odboru tesár je kvalifikovaný odborný zamestnanec schopný samostatne pracovať a má príslušné vedomosti a zručnosti v danom odbore. Je schopný orientovať sa v projektovej dokumentácii, pozná vlastnosti stavebných materiálov a vie správne voliť technologické postupy prác, samostatne vykonávať odborné tesárske práce, ručne i strojovo opracovávať drevo, kovy, plasty a sadrokartón, zhotovovať a rozoberať lešenia, debnenia a nosné tesárske konštrukcie, ako napr. rampy, lávky, konštrukcie striech a drevených stropov.
Pre kvalifikovaný výkon odborných činností je absolvent telesne a duševne spôsobilý, má široký odborný profil s potrebným všeobecným vzdelaním. Je adaptabilný aj v príbuzných odboroch, schopný nadobudnuté vedomosti a praktické zručnosti aplikovať pri riešení úloh a problémov, vie pracovať samostatne i v tíme, je schopný naďalej sa vzdelávať, trvalo sa zaujímať o vývoj stavebných materiálov a technológií, ovládať dôležité manuálne zručnosti, konať v súlade s právnymi normami spoločnosti. Je schopný v práci uplatňovať moderné metódy, technológie a štýl práce, logické myslenie, samostatnosť, zodpovednosť a iniciatívu, vie sa orientovať v ostatných oblastiach stavebníctva.