(Projekt realizovaný v rámci programu Erasmus + kľúčová akcia KA1)
Celý svet sa globalizuje nielen vďaka rozvoju IKT, ale hlavne vďaka rozvoju mobilných aplikácií, pričom kľúčovým komunikačným jazykom stále zostáva angličtina. Zo Španielska dokážeme prostredníctvom mobilu či tabletu riadiť firmu v Istambule, z exteriéru dokážeme ovládať predmety nachádzajúce sa v interiéri a naopak. Toto všetko nám umožňujú mobilné aplikácie. Kanceláriu, či triedu môžeme mať jednoducho so sebou, stačí mať vo svojom zariadení správne aplikácie a to, čo bolo pred pár rokmi nemožné, sa stáva možným. Pre mladých ľudí je to niečo prirodzené, s čím dennodenne žijú, pre starších je to skôr výzva, ak chcú v dnešnom svete plnohodnotne fungovať a uspieť či udržať s mladými rytmus a krok.
Miera nezamestnanosti na Slovensku je v porovnaní s inými členskými krajinami vyššia, častokrát sa stáva, že mladí ľudia sa po ukončení štúdia nevedia, resp. nemôžu uplatniť predovšetkým kvôli nerovnováhe ponuky a dopytu na trhu práce.
Je preto nevyhnutné poskytovať mladým ľuďom nielen základné vedomosti a zručnosti, ale práve naopak, ukázať im cestu, ako sa odlíšiť od konkurencie, mať navrch vo vedomostiach i zručnostiach (predovšetkým tých praktických) a tým reálne zvýšiť svoje šance pri uplatňovaní sa na trhu práce. Predovšetkým, ak chcú začať samostatne podnikať, musia disponovať takými vlastnosťami ako samostatnosť, zodpovednosť, na druhej strane ale aj schopnosť kooperovať, vedieť sa rozhodnúť, pracovať v teréne či globálne myslieť. Požiadavky dnešnej doby sú v jazykovej i IKT oblasti neúprosné. Je preto nevyhnutné smerovať osvojovanie týchto kompetencií do praxe a terénu a tak prispieť k ich využiteľnosti v reálnych situáciách.
Cieľom projektu je:
- osvojiť si nové metódy a formy práce prostredníctvom učenia s mobilným aplikáciami a tabletmi v outdoorovom prostredí,
- vytvoriť a používať didaktické materiály využiteľné v outdoorovom vyučovaní ďalej využiteľné v reálnej praxi,
- šíriť výsledky a metódy výučby medzi ďalších pedagogických zamestnancov a tým zvyšovať motiváciu a efektívnosť učenia nielen študentov, ale aj učiteľov,
- zlepšiť úroveň kľúčových kompetencií s osobitným zreteľom na ich relevatnosť pre trh práce,
- podporovať internacionalizáciu,
- posilniť nadnárodnú spoluprácu,
- podporovať učenie sa cudzích jazykov,
- podporovať medzikultúrne prostredie,
- prepojiť formálne a neformálne vyučovanie,
- vytvoriť možnosti pre moderné, dynamické vyučovanie a začleniť nové metódy do každodenných činností.
Pre plnohodnotné naplnenie vyššie uvedených cieľov a potrieb a dôkladnej predchádzajúcej analýze ponuky možností vzdelávania sa v tejto oblasti na Slovensku, sme nenašli vhodnú alternatívu, náš dopyt sme preto prirodzene rozšírili na priestor európskej dimenzie.
Dvaja učitelia anglického jazyka tak absolvovali vzdelávací kurz s názvom ,,Sharing Landscapes“ vo Švédsku, ktorého náplňou bolo práve vzdelávanie v oblasti používania moderných mobilných technológií v outdoorovom prostredí.
Mgr. Andrea Kytíková, účastníčka kurzu hovorí:
,, Vývoju IKT však sa nevyhneme, zasahuje do našich životov čoraz viac a nám zostávajú dve možnosti. Buď hľadať spôsob akejsi ,,symbiózy s technikou“ a naučiť sa ju využívať tak, aby nám a našim deťom slúžila alebo proti nej bojovať, no musíme pripraviť nato, že to bude boj s veternými mlynmi.
Voľba väčšiny z nás je myslím jasná. IKT využívať, ale s mierou a užitočne. Ale ako nato? Toto bola otázka, ktorú sme si kládli v diskusiách o tom, ako motivovať naše deti k lepším výkonom, čo nás priviedlo k nápadu napísania projektu s názvom Moderné mobilné učenie a práca s aplikáciami v outdoorovom prostredí v rámci programu Erasmus +, kľúčová akcia KA1. Európska únia našej žiadosti vyhovela a tak sme vďaka tomu mali možnosť navštíviť hlavné mesto Švédska, Štokholm, kde sme sa prostredníctvom kurzu stotožňujúceho sa s cieľmi a potrebami nášho projektu vzdelávali v tom, ako využívať mobilné zariadenia a aplikácie v outdoorovom učení. Boli sme veľmi potešení, keď sme zistili, že kurz, ktorý máme absolvovať sa organizuje aj vo Švédsku, keďže vieme, že školský systém tejto krajiny patrí k najvyspelejším na svete. Svedčí o tom nielen životná úroveň Švédov, ale aj ich výsledky v rôznych medzinárodných meraniach a schopnosť komunikovať v anglickom jazyku. Vo Švédsku snáď nežije nik, kto by neovládal angličtinu aspoň na komunikačnej úrovni. A tak možnosť spoznať túto krajinu, nielen z geografického, ale aj z pedagogického hľadiska bola pre nás veľkou výzvou.
V Štokholme sme strávili 7 dní, počas ktorých sme boli školení ako pracovať s tabletmi a smartfónmi počas prehliadky mesta, reálnej či virtuálnej alebo počas turistiky v prírode. Školenie mali na starosti anglickí a švédski lektori, ktorí nám ukázali, ako sprostredkovávať vedomosti tak, aby žiak nemal pocit, že sa učí a zároveň tomu tak bolo. Učili sme sa navrhovať a spracovávať videá prostredníctvom rôznych videoeditorov, vytvárať viacrozmerné fotografie, tvoriť QR kódy, Webquesty, a to všetko spojené s návrhom konkrétnych aktivít využiteľných vo vyučovaní. Švédski sprievodcovia nám ukázali najkrajšie miesta Štokholmu a zároveň sme si prakticky vyskúšali všetko to, čo sme sa naučili počas workhospov a teoretických sedení. Naše zážitky boli ,,zvečnené“ vo forme talkshow, ktorú sme mali za úlohu sami navrhnúť, zrežírovať a realizovať. Tá bola potom odvysielaná v miestnej televízii. Všetko v prebiehalo v zmysle metódy ,,learning by doing“, čo by malo predstavovať kľúčovú metódu efektívneho a moderného vyučovania. Okrem nových pedagogických skúseností sme si so sebou odniesli krásne zážitky, úžasný dojem z nádhernej švédskej krajiny i ľudí, ktorí v nej žijú.
Naša krajina, ale hlavne naše školstvo sa ešte má čo učiť a kam posúvať. Veríme, že v budúcnosti ešte budeme mať možnosť čerpať pedagogické inšpirácie takýmto unikátnym a zaujímavým spôsobom. Teraz nám už ostáva jediné. Aplikovať nadobudnuté do praxe tak, aby z našich detí rástli šikovní, praktickí, kriticky mysliaci ľudia, schopní uplatniť sa v živote i na trhu práce.“